دیوار سبز هیدروپونیک


بررسی سیستم های پایه خاک و هیدروپونیک در گرین وال

انتخاب کدامیک مناسب تره ؟ دیوار سبز هیدروپونیک ، پایه خاک . کدام بهتره ؟؟

سیستم های دیوار سبز بر پایه خاک - سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک

 

سیستم های دیوار سبز یا گرین وال به دلیل توانایی آنها در آرامش بخشی بخصوص در فضاهای پر جوش و خروش و پر استرس شهری در حال گسترش و به سرعت در حال افزایش محبوبیت هستن . دیوار سبز ها به طور طبیعی هوا رو تصفیه می کنن و اکنون ثابت شده که هزینه های گرمایش و سرمایش یک ساختمان رو کاهش می دن . با گزینه های زیادی که در دسترسه ، کمی تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع گرین وال یا دیوار سبز دشوار شده اما یکی از اولین تصمیماتی که با آن روبرو می شین انتخاب بین گزینه های دیوار سبز "هیدروپونیک " و دیوار سبز "گلدانی یا پایه خاکه".  من به طور خاص نسبت به یک نوع سیستم دیوار سبز تعصب دارم اما نظرات من ممکنه حداقل شما رو ترغیب کنه که در صورت عدم اطمینان از ما سوالات متناسب بپرسین .

سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک مواد مغذی رو از طریق آب و نه خاک به ریشه های گیاه منتقل می کنن . سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک در مقیاس کوچک برای مصارف خانگی می تونن نسبتاً آسان حفظ بشن ، با این حال ، سیستم های بزرگتر دیوار سبز هیدروپونیک می تونن کاملاً برای نصب پیچیده باشن و همچنین هزینه اجرای آنها گرانتره .
در اینجا سعی می کنید تصمیم بگیریم که در تهیه یک سیستم دیوار سبز (Greenwall) برای شما کدام یک از عوامل اساسی است که باید در بیشتر مدّنظر بگیرین . اگر "مثل یک گیاه فکر کنین" ، تصمیم آسان خواهد بود و هزینه و زمان نگهداری به عنوان یک عامل مهم در تهیه دیوار سبز تعیین کنندست .

مصرف آب در دیوار سبز :

توانایی طبیعی سیستم دیوار سبز (Greenwall) برای حفظ و توزیع یکنواخت آب ، مبتنی بر خاک ، باعث می شه که آن را نسبت به سیستم دیوار سبز هیدروپونیک ، از نظر مصرف آب و همچنین نگهداری آن بسیار کارآمدتر جلوه بده ، به خصوص اگر آبیاری به صورت دستی انجام بشه . در سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک ، جریان مداوم آب تمیز ، هوادهی شده به همراه مواد مغذی لازمه تا گیاهان شما رو شکوفا نگه داره . روش های آبیاری در سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک در مقیاس بزرگ می تونه بسیار پیچیده باشه و نیاز به توجه مکرر متخصص داره . خرابی پمپ یا افت فشار آب می تونه گیاهان دیوار سبز رو در طی چند ساعت از بین ببره در حالی که در یک سیستم  دیوار سبز مبتنی بر خاک اگر آبیاری متوقف بشه گیاه میتونه تا چندروز به بقای خودش ادامه بده نه چند ساعت!! .
چالش دیگری که در تاسیسات دیوار سبز هیدروپونیکی با آن روبرو هستین ، حفظ درجه حرارت آب و سطح pH است که برای سلامتی گیاه بسیار مهه ، به خصوص در فضای خارجی ساختمان و در مناطق با آب و هوای گرم . تغییر در دمای آب بر توانایی گیاهان دیوار سبز برای زنده ماندن تأثیر خواهد گذاشت .
سیستم دیوار سبز مستقر در خاک ، آب کمتری مصرف می کنه ، نیازی به استفاده از آب چرخشی (سیرکولاسیون آب) نداره و گزینه های آبیاری بیشتری رو فراهم می کنه که به ثبات رطوبت و دمای خاک کمک می کنه .


وزن سیستم دیوار سبز

گیاهان به طور طبیعی سیستم های ریشه ای باورنکردنی تولید می کنن تا بتونن خود رو به هر آنچه که در آن رشد می کنن بچسونن ، خواه در سنگ ها ، خاک و یا مواد مصنوعی مانند آنهایی که در سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک وجود داره . یك مشكلی كه هنگام استفاده از سیستم دیوار سبز هیدروپونیك ایجاد می شه اینه كه گیاهان ممكنه سیستم ریشه ای به اندازه كافی محكم ایجاد نكنن . برای محكم شدن ریشه ها در سیستم دیوار سبز هیدروپونیک اغلب به هفت هفته پرورش در سیستم هیدروپونیک افقی نیاز داره تا پس از اتصال به حالت عمودی در دیوار سبز ، بتونه به بقای خودش ادامه بده . یک سیستم دیوار سبز مستقر در خاک(گلدانی) با فضای ریشه ای بزرگ ، رشد یک سیستم ریشه ای گسترده و قوی رو برای گیاه ترغیب می کنه و گیاهان از ابتدا در محیط "عمودی" طبیعی خود رشد می کنن . قیمتی که برای این مزیت پرداخت می کنین اینه که سیستم دیوار سبز مبتنی بر خاک احتمالاً سنگین تر از سیستم دیوار سبز هیدروپونیک خواهد بود بنابراین بررسی کنید که دیوار یا حصار یا  عرشه شما بتوانه وزن این دیوارسبز رو تحمل کنه .

 
مواد مغذی و اکسیژن دیوار سبز

حتی گیاه شناسان متخصص نیز گاه به گاه برای حفظ تعادل مناسب مواد مغذی برای گیاهان خود دست و پنجه نرم می کنن ، صرف نظر از رشد این مواد در خاک یا آب . این امر به ویژه در سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک صادقه که در آن یک محلول متعادل از مواد مغذی باید در زمان های خاص در طول دوره رشد به آب اضافه بشه . حتی کوچکترین نوسان در زمان اشتباه می تونه گیاهان دیوار سبز  رو در طی چند روز کاملاً از بین ببره . سیستم های دیوار سبز مبتنی بر خاک در این مورد بسیار بخشنده تر هستن . خاک بعنوان یک بافر "Buffer" طبیعی عمل می کنه ، مواد مغذی اضافی را جذب می کنه و در صورت لزوم آنها را در اختیار گیاهان قرار می ده .

 

از فاکتورهای مهم موفقیت در سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک ، نیاز به مقدار مناسب اکسیژن در سطح ریشست اما گیاهان به دلیل فعالیت بی هوازی ناشی از سوء مدیریت آبیاری ، مخلوط مواد مغذی و میکروارگانیسم ها می تونن از خفگی بمیرن . در سیستم های دیوار سبز مبتنی بر خاک ، اکسیژن از طریق یک فرآیند طبیعی تأمین می شه . این مسئله با میکروب های سخت کوشی که به ریشه ها TLC مورد نیاز را می بخشن ، هوادهی می شه .


خطر بیماری ها در دیوار سبز

مبارزه با آفات و بیماری ها یک مشکل مداوم برای هر باغبانه . سیستم دیوار سبز مستقر در خاک نسبت به سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک نسبت به شیوع بیماری ها مقاوم تر هستن و بنابراین می تونن ریسک کمتری داشته باشن . در سیستم های دیوار سبز ، جایی که ریشه گیاهان بیشتر در معرض آب قرار دارن دائماً در چرخه بازیافت قرار می گیرن ، جلبک ها / باکتری ها می توانند به سرعت از طریق اتوبان آبیاری سیستم به کلیه گیاهان سفر کنن. پوسیدگی ریشه یا پیتیوم تقریباً غیرممکنه که حتی با ضد عفونی کردن نیز از بین بره .

مصرف برق در دیوار سبز

سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک به پمپ های برقی نیاز دارن تا آب رو از مخزن موجود در پایه بازیافت کنه و مواد مغذی رو به تمام گیاهان موجود در دیوار سبز  انتقال بده . با توجه به ماهیت حساس یک سیستم دیوار سبز هیدروپونیک ، قطع برق می تونه ویران کننده باشه . با استفاده از سیستم دیوار سبز مبتنی بر خاک ، شما این گزینه را دارین که بطور مرتب گیاهان خود را با آب "تازه" آبیاری کنین و به خاک اجازه بدین که آب رو در سراسر سیستم حمل کنه و این مسئله خطر بیماری های ناشی از آب رو کاهش می ده . تایمرها و پمپ ها رو می توان در سیستم های دیوار سبز مبتنی بر خاک Greenwall نیز استفاده کرد اما در صورت لزوم فقط برق متناوب استفاده میکنیم . اگر دیوار سبز در داخل خانه نصب بشه ممکنه نیاز به چراغ باشه (نورپردازی) . آب دادن به دیوار سبز با استفاده از تایمر های جریان مستقیم یا متصل به باطری میتونه نیاز سیستم دیوار سبز مبتنی بر خاک رو از برق شهری منتفی کنه .

 

 نگهداری دیوار سبز

تعمیر و نگهداری نکته ائیه که در واقع سیستم های دیوار سبز گلدانی مستقر در خاک می درخشند . عدم توجه به آبیاری ، کوددهی دو بار در سال ، مقداری هرس نوک و  عدم نیاز به جایگزینی گیاه به صورت چند باره بدان معنیه که می تونین زمان بیشتری رو برای لذت بردن از دیوار سبز سرسبز خود صرف کنین به همین دلیل کاربران طبیعیه که تمایل به این سیستم دیوار سبز داشته باشن . تقاضاهای مداوم برای تمیز کردن قطعات و نظارت بر مخلوط مواد مغذی برای یک سیستم دیوار سبز هیدروپونیک کافیه تا شما از داشتن یه دیوار سبز هیدروپونیک منصرف کنه . در قیاس با سیستم دیوار سبز هیدروپونیک دارندگان سیستم های دیوار سبز مبتنی بر خاک اصلا هزینه نگهداری ای پرداخت نمیکنن . دارندگان دیوار سبز  هیدروپونیک در مقیاس بزرگ معمولاً یک تیم حرفه ای را برای حفظ دیوار سبز خود استخدام می کنن که به هزینه های جاری ماهانه اضافه می کن .سیستم های دیوار سبز مستقر در خاک به نگهداری بسیار کمتری احتیاج دارن ، زیرا می تونن تبخیر آب و تحویل مواد مغذی را تا حدود زیادی به طور دائمی تنظیم کنن .

در حالی که سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک مزایای خود رو دارن ، بیشتر شرکت ها ، بسیاری از مسائل دست و پاگیر یک سیستم دیوار سبز مبتنی بر خاک رو ترجیح می دن . من فکر می کنم این نوع سیستم دیوار سبز مقرون به صرفه ، آسان برای حفظ ، استفاده چندگانه را ممکن می کند و امکان تعامل شخصی را که باغداران به دنبال آن هستند و دوست دارند فراهم می کند. به طور کلی خاک بازی یه کیف دیگه میده !!!


نتیجه گیری برای انتخاب نوع دیوار سبز
در شهرهای بزرگ کشورمون ایران حتما دیدین که خیلی از میادین و پارکها دارای آبنما های موزیکال و غیر موزیکالی هستن که کلی براشون هزینه شده ولی هیچ وقت کار نمی کنن ، بلایی که سر دیوار سبز های هیدروپونیک میاد دقیقا همون بلاییه که سر آبنماهای همیشه خاموش شهرامون اومده ، دیوار سبز هایی که تا زمانی که به شرکت ها پول بدیم و براشون هزینه جاری تعریف کنیم برامون کار میکنه و زمانی که این مخارج برامون خسته کننده بشن دیگه ازشون دل می کنیم و خسته میشیم وبرای همیشه کنار میذاریمشون . این مقاله برای به خصوص قشر معماران وطراحان پروژه هایی تهیه شده که فقط از سیستم دیوار سبز هیدروپونیک اسم لاتین و خوش آهنگشو بلد هستن ، شرکت های ارائه کننده سیستم دیوار سبز هیدروپونیک هم مزایای سیستم هیدروپونیک گلخانه ای رو به مشتریان با آب و تاب تحویل میدن . مزایایی که برای کاشت خیار سالادی !!! تو گلخانه های تولید سبزی و صیفی جات کاربرد داره ، نه دیوار سبزی که قراره تقریبا به صورت دائمی بمونه تا بهمون آرامش بده .
اما آیا فقط شرکت های تولید تجهیزات دیوار سبز به خاطر اخذ هزینه های نگهداری از مشتریان به سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک رو آوردن ؟؟ نه !! یه دلیل دیگش اینه که تولید گلدان دیوار سبز نیاز به قالب و دستگاه هایی داره که میلیاردها تومان هزینه داره ولی در سیستم دیوار سبز هیدروپونیک از محل پیش پرداخت مشتری هزینه های ساخت سیستم دیوار سبز هیدروپونیک رو خریداری می کنن بدون اینکه سرمایه گذاری کرده باشن . پس به همین دلیل در مورد سیستم های دیوار سبز گلدانی و مبتنی بر خاک طبیعیه که رگ گردن نشون بدن و نسبت بهش نظر منفی داشته باشن . انتخاب و قضاوت با خودتونه . بین دیوار سبز هیدروپونیک و دیوار سبز مبتنی بر خاک بالاخره باید یکیو انتخاب کرد .

ممنون که توجه فرمودید .
دیوار سبز ،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز،دیوار سبز
منبع


محسن معتقده :
خیلی عالی و مفید بود ممنونم
با سلام و عرض ادب ممنون از حسن توجهتون

دیوار سبز هیدروپونیک