ساخت دیوار سبز


ساخت دیوار سبز ارزان قیمت در منزل

آموزش ساخت دیوار سبز در منزل
لوازم و تجهیزات دیوار سبز
دیوار سبز ارزان
تصفیه هوا توسط دیوار سبز

چگونه می توان دیوار سبز ساخت ؟
یک دیوار سبز عبارته از گیاهانی که در یک نمای عمودی ، مانند دیوار در داخل یا خارج از منزل شما واقع شده اند.گیاهان دیوار سبز به طور طبیعی هوا رو تصفیه می کنن و می تونن ضمن مبارزه با انتشار گازهای کربن ، باعث کاهش صورتحساب گرمایش و تهویه هوا بشن . دیوار سبز می تونه اکوسیستم کامل و پایدار باشه . با استفاده از چند ترفند و تکنیک مفید ، خانه شما می تونه به زودی یک دیوار سبز به خودش اختصاص بده !آموزش ساخت گرین والگزینه های قرار گیری برای دیوارهای سبز در فضای باز و سرپوشیده رو ارزیابی کنین . شما ممکنه قبلاً تصوری در مورد مکان قرارگیری دیوار سبز خودتون داشته باشین ، اما باید ملاحظات دیگری رو نیز در نظر بگیرین ، مانند وزن دیوار سبز ، میزان نور خورشید که دیوار سبز شما در طول روز (و سال) بدست میاره و ...
 • اگر براتون مقدور باشه یا کسی رو میشناسین که در زمینه عمرانی فعالیت میکنه ازش یه دستگاه گل میخ یاب بگیرین و مطمئن شین دیوار شما دارای گل میخ های لازم برای تحمل وزن دیوار سبز هست . حتی ممکنه وزن یک گیاه منفرد که ریشه های آن اشباع شده با آبه ، برای اینکه دیوار سبز شما رو از سازه زیرسازی دیواره جدا کنه کافی باشه . اتصال دیوار سبز شما به طور محکم به حداقل دو گل میخ میتونه از این امر جلوگیری کنه .
 • دیوار سبز خود رو در زمان های مختلف سال تصور کنین . به عنوان مثال ، ممکنه متوجه بشین که اگر در آب و هوای معتدل زندگی می کنین ، یک دیوار سبز در فضای باز در ماه های زمستان مطلوب به نظر نمی رسه. یک دیوار سبز نزدیک یک پنجره بزرگ نیز ممکنه که در اثر سرما در ماه های سرد تأثیر نامطلوبی بگذاره .
آموزش ساخت دیوار سبزدر مورد تهیه یک کیت از پیش ساخته یا DIY دیوار سبز (مخفف DO IT YOURSELF ، به معنی خودتان بسازید) تصمیم بگیرید. بسیاری از شرکت ها هستند که قاب های پیش ساخته دیوار سبز رو تولید می کنن که در اونها می تونین گیاهان دیوار سبز تونو بکارید . بعضی از مدل های دیوار سبز  هستن که روی پایه قرار دارن و شما میتونین به عنوان یه پارتیشن سبز ازشون استفاده کنین . در صورت نداشتن دیواری مناسب برای تحمل بار دیوار سبز ،ممکنه این مدلها مناسب باشه .  همچنین اگر می خواین 0 تا 100 کارو خودتون انجام بدین می تونین به راحتی با چوب ، ورق های پلاستیکی و یک پارچه یا نمد مناسب ، دیوار سبز خودتونو بسازین .
آموزش ساخت دیوار سبزفضایی را که می خواین به دیوار سبز خودتون اختصاص بدین ، اندازه گیری و علامت گذاری کنین . برای مشخص کردن ابعاد روی دیواری که قصد ایجاد دیوار سبز خود رو دارین از یک مداد و ریسمان بنایی استفاده کنین . با دقت اندازه گیری کنین چون این اندازه گیری ها برای اتخاذ تصمیمتون از جهت اینکه آیا شما در حال خرید یک دیوار سبز پیش ساخته هستین و یا اینکه خودتون اونو میسازین مهم هستن .
همچنین ممکنه محل نصب پیچ و رولپلاگ هاتونو روی دیوار علامت گذاری کنین تا موقع نصب دیوار سبز کارتون آسون تر انجام بشه .

آموزش ساخت دیوار سبز

برای ساختن دیوار سبز خود نیاز به برخی از ابزارها و وسایل دارین.
از نظر تئوری ، بیشتر فریم های جعبه شکل رو می تونین به یک دیوار سبز تبدیل کنین ، اما برای تهیه یک نمونه از یک دیوار سبز ، از پالت چوبی استفاده می کنیم. برای ایجاد دیوار پالتی خود به موارد زیر نیاز دارین:
 • یک پالت چوبی
 • گیاهان پربرگ
 • کارتن پلاست
 • قیچی
 • منگنه دیوارکوب
 • پالت های چوبی نو میتونن گران باشن ، میتونین به جای پالت نو ، پالت دست دوم تهیه کنید ، البته باید دقت داشته باشین که پالت دست دومی که می خرید سفت و محکم باشه و میخهاش سر جاش باشه ، در غیر اینصورت باید با میخ چوبهاشو سر جاش محکم کنید .
آموزش ساخت دیوار سبز در خانهاستراکچر دیوار سبز
قسمت داخلی پالت خود رو با کارتن پلاست پوشش بدین .
از قیچیتون برای بریدن کارتن پلاست متناسب با خطوط داخلی پالتتون استفاده کنین . برای فیکس کردن کارتن پلاست روی چوب های پالت از منگنه دیوارکوب استفاده کنین . مطمئن باشید که تمام قمسمت هایی که خاک داخلش ریخته میشه کاملاً با ورق های کارتن پلاست محافظت می شه . سعی کنید از کارتن پلاست مناسب و محکم استفاده کنین ، کارتن پلاست انواع سبک و سنگین (نازک و ضخیم) داره و ترجیحا گزینه ضخیم مورد نیازه .
 • در صورت نداشتن منگنه دیوار کوب ، می تونین از میخ و چکش استفاده کنین . اطمینان حاصل کنین که از کارتن پلاست کاملاً محکم سر جای خودش ایستاده . پارگی در پلاستیک شما منجر به نشتی می شه که می تونه به دیوار شما آسیب برسونه یا کف شما را کثیف کنه . 
 • برای اطمینان از سلامتی گیاهان دیوار سبز ، باید به طور مرتب دیوار سبز تونُ آبیاری کنین که این امر می تونه به پوسیدگی چوب پالت شما منجر بشه . ورق های پلاستیکی (کارتن پلاست) شما از بروز این اتفاق در چوب پالت جلوگیری می کنه . 
دیوار سبز چگونهقسمت داخلی پالت خود رو با پارچه نمدی پوشش بدین . این پارچه اغلب سیاه (نمد پلی استری) باعث حفظ آب می شه و محیطو برای رشد گیاهان دیوار سبز مرطوب نگه می داره . این پارچه نمدی باعث جلوگیری از جاری شدن آب از شکاف ها و درزهای احتمالی کارتن پلاست می شه . با استفاده از منگنه دیوارکوب  خود را به پارچه نمدی رو از روی کارتن پلاست به چوب های پالت بدوزین (منگنه کنین) .
 • هنگامی که دیوار سبز تونو آبیاری می کنین ، دیواره هایی که از پارچه نمدی پوشیده به حفظ رطوبت کمک می کنه ،
دیوار سبز ارزان در منزلقسمت پشتی پالت خود رو ببندین . اکنون که قفسه های دیوار سبز شما با پارچه نمدی و کارتن پلاست مهر و موم شده ، باید قسمت پشتی پالت رو ببندین تا از نشتی آب به دیوار های دیوار سبز یا ریختن آب روی زمین جلوگیری کنه . یک تکه از کارتن پلاستتونو با قیچی برش بزنین و کل قسمت پشت پالتو با اون کاور کنین ، سپس کارتن پلاست رو با منگنه دیوار کوب خود به اطراف لبه بیرونی پالت منگنه کنین .
 • شما باید مطمئن باشین که  کارتن پلاست شما به طور محکم به قسمت پشت پالت دیوار سبز چسبانده شده . این کار باعث جلوگیری از نشت آب و خاک از قسمت پشتی دیوار سبز می شه .
 • ممکنه بخواین برای تضمین یک مهر و موم مناسب جهت عدم وجود نشتی در دیوار سبز بین کارتن پلاست  و قسمت پشت پالت ، از انواع رزین های عایق استفاده کنین . میتونین برای انجام عایق کاری دیوار سبز از عایق های آلمانی موجود در بازار که خاصیت کشسانی داره و ترک نمیخوره استفاده کنین . مارک UHU  و BAISON رو بهتون پیشنهاد میکنم . البته این دو مارک متعلق به یه شرکته .اگر خواستین میتونین از سایت های فروش این عایق ها و یاخیابان امیر کبیر در بازار تهران اونا رو تهیه بفرمایین .
دیوار سبز آموزشدیوار سبز خود رو آزمایش کنید. اگر تصمیم به نصب دیوار سبز خود گرفتین ، ممکنه بخواهین قبل از آویزان کردن دیوار سبز به دیوار ، سیستمتونو به صورت آزمایشی مورد بررسی قرار بدین . اشتباهات کوچک در پوشش باکس دیوار سبز می تونه منجر به پخش شدن خاک و آب به دیوار محلی بشه که شما روی اون دیوار سبز رو نصب کردین . قبل از آویزان کردن و آب دادن به دیوار سبز تون ، باکس دیوار سبز تون رو از خاک پر کنین و به مقدار لازم به اون آب بدین ، اگر نشتی رخ بده ، ممکنه مجبور بشین دیوار سبز تونو با نایلون یا سلفون بپیچونید تا جلوی نشتی گرفته بشه .
وزن خاک داخل باکس دیوار سبز تون ممکنه خیلی زیاد بشه ، پس سعی کنین یه بار برای یه مدت طولانی آزمایش نشتی رو انجام بدین تا اگه دیوار سبز نشتی داشت برطرف کنین که مدام نخواد که دیوار سبز رو از محل نصب پایین و بالا ببرین .
بعد از آزمایش خاک رو خالی می کنین که هنگام نصب به کمر و ستون فقراتتون فشار نیاد ، دوباره بعد از نصب روی دیوار ، خاک دیوار سبز رو پر می کنیم .
نحوه ایجاد دیوار سبزدیوار سبز تونو روی دیوار  نصب کنید. بسته به اندازه و وزن پالت ، ممکنه به یک نفر کمکی نیاز داشته باشید تا بتونین دیوار سبز خودتونو به طور موثر و ایمن نصب کنین . قسمت پشتی دیوار سبز تونو طوری سوراخ کنید که با جای سوراخایی که قبلاً روی دیوار رولپلاگ نصب کردین ، یکی باشه . برای بررسی اینکه دیوار سبز کج نصب نشده ، از یک تراز استفاده کنین . سپس
از پیچ گوشتی و چندین پیچ مناسب برای پیچ کردن دیوار سبز تون به رولپلاگ های پشت اون استفاده کنین . نوع پیچ های مناسب برای پروژه شما به اندازه دیوار سبز شما بستگی داره. برای نصب یه پالت بزرگتر به پیچ محکم تر احتیاج دارین .
ایجاد دیوار سبز هیدروپونیکخاک را به دیوار سبز خود اضافه کنین . شما باید یک سفره قدیمی یا یکبار مصرف روی زمین پهن کنین تا گرد و خاکی که روی زمین میریزه رو بتونین مجدداً به طور کامل جمع آوری کنین . خاک گلدان خود رو داخل باکس های دیوار سبز خود اضافه کنین . در این مرحله باید از کودهایی که استریل هستن و عاری از هرگونه باکتری و قارچ استفاده کنین ، به خصوص کودهای ترکیبی از ورمی کمپوست ها ، کوکوپیت و پیت ماس .
 • توصیه میکنیم دستورالعمل درج شده روی کودهای استاندارد رو مطالع کنید و حتما از کودهای بسته بندی شده استاندارد و نام و نشان دار استفاده کنین تا داخل منزلتون شاهد بوی بد و مشکلات دیگه نشین .
تجهیزات دیوار سبزگیاهان دیوار سبز رو جانمای کنین . برای جانمایی گیاهتون داخل باکس دیوار سبز باید یه شکاف روی نمد ایجاد کنین و به آرامی ریشه گیاهو داخل خاک قرار بدین ، این کار باید با حوصله انجام بشه تا خاک داخل جعبه بیرون نریزه ، قبل از سوراخ کردن نمد و کارتن پلاست اطمینان حاصل کنین که خاکتون مرطوب و چسبنده شده ، چون اگه خاک خشک باشه به سرعت از سوراخ ایجاد شده به بیرون می ریزه . رشد گیاهاتون در دیوار سبز بستگی به نوع رفتار شما باهاشون داره .  اما برای ایده دادن به شما ، برخی از گیاهان موفق که مورد استفاده سازندگان دیوار سبز قرار می گیره رو به شما معرفی می کنیم: سرخس شمشیری ، سرخس لانه پرنده ای ، پتوس یا پوتوس طلایی ، عروس چمن یا هلکسین ، اسکینانتوس ، دراسینا ، یاسمن ، بنجامین ، شفلرا ، اسپاتی فیلوم و ... (برای اطلاعات بیشتر به قسمت لیست گیاهان دیوارسبز در قسمت آموزشی سایت مراجعه بفرمایین)
 • می تونین با کاشت گیاهایی مثل فندقک یا ابرون ،گیاه آلوئه یا شاخ بزی ، گیاهان کالانکوئه تومنتوسا یا همون گیاه پاندا ، کاکتوس کریسمس و گیاهای مشابه اونها  دیوار سبز موزاییکی ایجاد کنین . این گیاها در دیوار سبز نگهداری نسبتاً کمی نیاز دارن .
 • در برخی اتاق ها که نور متوسط دارن ممکنه بخواین گیاهی آرامش بخش رو داخل دیوار سبز قرار بدین . این کارو می تونین با آویزان کردن پتوس ، پیچک ، فیلودندرون یا برگ انجیری و گیاه گندمی یا گل عنکبوتی  انجام بدین .
گیاهان دیوار سبزگردش هوا رو بهبود ببخشید تا از مزایای هوای پاک و اکسیژن دیوار سبز داخل خونتون استفاده کنین . بدون گردش مناسب هوا ، گیاهان دیوار سبز شما نمیتونن هوای کل اتاق رو تصفیه کنن . شما می تونین گردش هوا رو به راحتی با اضافه کردن یک پنکه در مقابل دیوار سبز بهبود ببخشین . به این ترتیب ، تصفیه شدن هوا رو بیشتر لمس خواهید کرد .
آموزش ساخت دیوار سبزبرای بهبود شرایط در حال رشد دیوارسبز تون ، روشنایی نصب کنین . ممکنه متوجه بشین که ، به خصوص در زمان های معینی از سال ، دیوار سبز تون نور کافی از محیط دریافت نمی کنه . در این شرایط برای رشد و بقای گیاهانتون یک چراغ ال ای دی رشد گیاه رو می تونین روی گیاهانتون دیوار سبز قرار بدین تا کمک کنه گیاهان دیوار سبز در فصول تاریک تر از سال به راحتی به رشدشون ادامه بدن .
 • ال ای دی های رشد گیاه دیودهای مخصوصی دارن که نوعی از نور رو ساطع می کنه که گیاهان دیوار سبز  رو به فتوسنتز کردن ترغیب می کنه . در مقابل  لامپهای خانگی معمولی فتوسنتز گیاه رو تحریک نمی کنن .
آبیاری دیوار سبز
گیاهان دیوار سبز خود رو آب و کود دهید.
زمان های مشخصی باید گیاهان دیوار سبز رو آبیاری و کودرسانی کنید ،این مسئله کاملاً به نوع گیاهانی که برای دیوار سبز انتخاب کرده اید بستگی داره . با این حال ، باید توجه داشته باشین که منابعی که به طور طبیعی در طبیعت موجوده ، برای گیاهان موجود در دیوار سبز شما در دسترس نخواهد بود. عدم آبیاری یا کوددهی باعث می شه گیاهان  دیوار سبز شما خیلی سریع از بین برن .


ممنون که توجه فرمودید . ، اگر سئوال یا نقطه مبهمی وجود داشته باشه از طریق فرم نظرات پایین این صفحه برای ما ارسال بفرمایین .


http://www.telegraph.co.uk/gardening/howtogrow/11035106/Green-walls-how-to-grow-a-garden-vertically.html
http://www.ambius.com/blog/ultimate-guide-to-living-green-walls/
http://www.ambius.com/blog/ultimate-guide-to-living-green-walls/
http://www.livingwallart.com/category/do-it-yourself/
http://www.decoist.com/2013-09-16/diy-green-living-wall-projects-for-home-interiors/
http://www.livingwallart.com/category/do-it-yourself/
http://www.livingwallart.com/category/do-it-yourself/
http://www.livingwallart.com/category/do-it-yourself/
http://www.livingwallart.com/category/do-it-yourself/
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1_%D8%B3%D8%A8%D8%B2

ساخت دیوار سبز