روش تکثیر پتوس


تکثیر گیاه پتوس در خانه

روشهای بسیار آسانی برای تکثیر برخی از گیاهان زیبا و محبوب شما وجود داره  ، بدون اینکه بخواین پولتونو صرف خرید یه گیاه جدید دیگه بکنین . پتوس یه گیاه در حال رشد سریعه که در بسیاری از خانه ها یافت می شه و حس بسیار نوستالژی ای به ما تداعی می کنه . این گیاه به خصوص برای تازه کارا گیاه مناسبیه چونکه نگهداری و تکثیرش بسیار آسونه .تکثیر گیاه آپارتمانی پتوس در خانهپتوس انتخاب شده خود ر که می خواین برش بدین بررسی کنین و ببینین که آیا آن سالمه یا نه ؟
عدم زرد شدن یا پوسیدگی قسمت ساقه
عدم وجود بیش از چند برگ قهوه ای خشک
عدم وجود برگهای سیاه
عدم وجودپوسیدگی / رشد ساقه مردهروش تکثیر پتوسقطعه ای از پتوس رو که حداقل 15 سانتی متر طول داره ، برش بدین ، این قطعه حداقل باید 5 برگ سالم داشته باشه و دارای گره هم باشه . گره ها جوش های قهوه ای هستن که در مقابل هر برگ روی ساقه قرار دارن . به گره ها توجه کنین ، زیرا در اینجاست که ریشه ها جوانه خواهند زد .روش قلمه زدن پتوسدو تا از نزدیکترین برگها را به گره پایینی بردارین . این کار باعث جلوگیری از پوسیدگی برگ ها هنگام قرار دادن در آب می شه .

قلمه زدن گیاهان
ساقه بریده شده خود رو در یک ظرف مجتوی آب تمیز قرار بدین ، فقط آب رو تا جایی که یک یا دو گره پایینی ساقه  رو بپوشونه پر کنین . اگر می خواین  ، می تونین مقدار کمی کود مایع اضافه کنین . کود بیش از حد می تونه برای گیاه شما بد باشه  ، بنابراین اگر دقیقاً نمی دونین چقدر باید کود مایع بریزین ، این ریسکُ نکنین.
روش تکثیر پتوس در خانهگیاهو جایی که نور غیرمستقیم آفتاب وجود داشته باشه قرار بدین . سطح آب رو بررسی کرده و اون رو دوباره پر کنین تا گره (ها) ، ریشه های در حال رشد خود رو حفظ کنن . پس از رشد ریشه ها  (تا حداقل 1.5 سانت طول) ، اگر می خواین گیاه جدید رو در خاک بذارین ، می تونین برش رو سریعاً به خاک انتقال بدین .  در صورت ادامه روند رشد اون در آب ، باید مراقب گندیدن آب راکد باشین . آبُ در صورت لزج شدن تعویض کنین .

روش تکثیر پتوس
از خاک گلدانی استفاده کنین . گلدان انتخاب شده حداقل 15 سانتیمتر عمق داشته باشد که گیاه به راحتی رشد کنه .
اگر از گلدان استفاده می کنین ، باید حداقل یک سوراخ زهکشی و یک سینی آب در زیر آن وجود داشته باشه .
استفاده از کودهای تقویتی و محرک رشد اختیاریه .
قلمه گیاه پتوس
با انگشت خود سوراخی ایجاد کنین که تا تا 1.5 سانت از ریشه های  پتوس رو بپوشونه . ریشه رو در سوراخ قرار بدین و خاک رو به آرومی روی آن بریزین تا سوراخ پر بشه . خاک رو زیاد فشرده نکنین .رشد گیاه پتوسگیاه رو با پاشیدن آب روی خاک ، آبیاری کنین . آب دادن به برگ ها باعث می شه که از رسیدن آب کافی به خاک مطمئن نشیم . خاک گلدان باید نسبتاً مرطوب باشه و این رطوبت باید یه رطوبت تقریبا سطحی باشه . هرگز خاک رو بیش از حد مرطوب نکنین ، بیش از حد مرطوب کردن خاک برای گیاه مضره .
قلمه زنی پتوسهنگام خشک شدن خاک ، خاک رو به میزان متوسط آبیاری کنید  ​. خاک را خیس نکنین . فقط به اندازه ای که خاک مرطوب بشه .

ممنون که توجه فرمودین ، امیدوارم براتون موثر بوده باشه . لطفا نظراتتونو برامون بنویسن .


منبع :

https://www.wikihow.com/Clone-Pothos

روش تکثیر پتوس