نهال بامبو


فروش نهال بامبوی ریشه پر

اولین مسئله ای جالبی که باید بهش جواب بدیم نام بامبوئه ، بامبو از دو بخش تشکیل شده : بام +بوو ، زمانی که بامبو را روی آتش قرار بدین از داخل بامبو بخاراتی شروع به خارج شدن می کنه ، این بخارات ،بخار آبه ،وقتی تراکم بخار آب به حد رسید که بامبو نتونست اونو بین دیافراگمای خودش تحمل بکنه مثل زودپزی که سوپاپ اطمینانش گرفته منفجر میشه ، از انفجار بامبو صدای ((بام-بام)) شنیده میشه ، از اونجایی که بعد از انفجار از شکاف ایجاد شده بخار آب خارج میشه ،صدایی زوزه مانند مثل ((بووووو)) ایجاد میکنه . به مین خاطر این گیاه بامبو نام گرفته . ولی گفته میشه قبل از قرن 15 و 16 میلادی که بامبو به آلمان برسه توسط جهانگردان آلمانی ، اسمش در شرق آسیا به زبان مالایی مامبو MAMBOO بوده و آلمانی ها کم کم اونو به دلیل نزدیک کردن به واژه های خودشون تغییر دادن به بامبو و الان در دنیا همین کلمه رایجه .
خیلی از اسمها هستن که انسان بعد از شنیدنش فراموش میکنه ولی بامبو((BAMBOO)) نامیه که به دلیل جذابیت آوایی نمیتونید اصلا فراموشش کنید.
دومین مسئله رایج در مورد بامبو اینه که تو بازار گل و گیاه ازتون میپرسن بامبو میخواین یا خیزران ؟؟!!
بامبو خیزران
در واقع ترجمه فارسی BAMBOO ، خیزران میشه . پس اینکه ازتون میپرسن بامبو میخواین  یا خیزران یه کم به سوء استفاده تو بحث قیمت بر میگرده . در گویش گیلکی مردمان عزیز گیلان ، به بامبو ، نی لوله هم گفته میشه .
لَـله چیه ؟ در پویش گیلکی و مازنی به نی ، لَـله گفته میشه که این کلمه مستثنی از بامبوئه و به نی های گفته میشه که در حاشیه رودخانه ها و مرداب ها رشد میکنه و ازش برای ساخت سقف (به جای رابیتس یا مش های فلزی مدرن) استفاده میشه .
پس تا اینجا تفاوت بامبو و نی های مردابی و ... براتون کمی مشخص شد . ولی بهتره کمی در مورد خود بامبو توضیحاتی بدیم (البته در این بخش به گیاه زنده بامبو میپردازیم نه چوب بامبو)
چرا از بامبو استفاده کنیم ؟؟
خاصیت اسکرینینگ (SCREENING) : فرض کنیم یه پنت هاوس توی طبقات بالای برجها و یا ساختمونای بلند مرتبه داریم که سرعت باد باعث میشه نتونیم مدت زیادیُ توی تراس یا روف گاردنمون بشینیم ، یا اینکه همسایه های مشرف به ساختمون داریم داریم و یه مقدار معذب هستیم ، برای ایجاد پوشش مناسب و سبز در مقابل جریان باد و شکستن دید بصری همسایگانمون میتونیم از بامبو استفاده کنیم ، بامبو در واقع حکم یه شمشاد بلندو داره که نیاز چندانی به هرس کاری نداره و رنگ به نسبت زیباتری هم نسبت به شمشاد داره .
نهال بامبو لواسان                         تصویر پروژه فلاور باکس بامبو - صحرای نارون - لواسان 2017

احداث پرچین : برای ایجاد یه پرچین مناسب دور ویلا ، باغ ، زمین زراعیتون و پوشش دیوارهای باغ یا ساختمونمون  به یه گزینه همیشه سبز و بلند قامت نیاز داریم که از قضا عمر طولانی ای هم داشته باشه ، برای این کار به راحتی میتونین یه پرچین غیر قابل نفوذ با بامبو درست کنید که حیوانات و انسان هم نتونن به راحتی ازش رد بشن .
پرچین بامبو                                      پرچین همیشه سبز بامبو پیرامون محیط ویلا
نحوه کاشت بامبو : برای کاشت بامبو در زمین (به غیر از فلاور باکس و گلدان) باید کانالی به عمق 30-40 سانتیمتر حفر کنیم . بعد کانالمونو با یه ورقه پلاستیکی مثل روت بریر یا لایه ضد ریشه ایزوله کنیم ، اگه لایه ضد ریشه در دسترس نیت پیشنهاد میکنم از کارتن پلاست یا ژئودرین(شانه تخم مرغی) استفاده کنیم . کارتن پلاستو میتونین از ابزار فروشیا تهیه کنید. به تصویر زیر توجه کنید .
کاشت بامبو در خاک
علت اینکه از لایه ضدریشه (ROOT BARIER) استفاه میکنیم اینه که بامبو یه گونه مهاجم و خوش اشتهاست و اگه بهش اجازه بدین هرجا که میخواد رشد کنه ، تکثیر میشه و به سایر گیاهاتون آسیب میزنه و متراژ قابل توجهیو از باغتون به خودش اختصاص میده . در واقع کار این لایه ضد ریشه اینه که به گیاه مسیر تکثیر از پیش تعیین شده میدید.
بامبوی رونده ، بامبوی توده ایدر تصویر فوق مدل تکثیر بامبو توسط ریزوم های رونده RUNNING RHIZOME و ریزوم های توده ای یا CLUMPER RHIZOME  نمایش داده شده ، لازم به ذکره از حدود 15 گونه بامبوی شناخته شده در ایران همگی جزء گونه های رونده هستند.

زمان کاشت بامبو : بهترین زمان برای کاشت بامبو اواسط اسفند ماهه ، این بدین معنی نیست که در زمان های دیگه نمیشه بامبو رو کاشت بلکه معمولا اوایل بهار ریزوم ها شروع به تکثیر بامبو می کنن و احتمال اینکه اسفندماه یک بامبو بکارید و بهار چند تا بامبوی دیگه کنارش باشه بسیار زیاده . بهتره حتی المقدور تو روزای خیلی گرم تابستون از کاشت بامبو خودداری کنین مگه اینکه بامبوتون ریشه پر باشه تا بتونه استرس حاصل از تغییر محیطو تحمل کنه . در کل در تمامی فصول می تونین بامبو رو توی خاک بذارید و ازش لذت ببرید .

نکته بسیار مهم : اشتباه رایج بعضی همکارا >>>بامبو رو داخل خاک پرورش میدن ، زمانی که مشتری بامبو سفارش میده بامبوها رو از خاک در میارن و داخل گلدون قرار میدن و برای مشتری ارسال میکنن . اتفاقی که میفته اینه که بامبوهاتون به طور 100% خشک میشه ، چرا که گیاه در اثر آسیبی که به ریشش رسیده و استرس محیطی به خاطر تغییرات آب و هوایی و اختلاف میزان PH خاک دچار استرس شدید میشه و از بین میره . اینجور بامبوها با قیمت خیلی خیلی ارزون فروخته میشه ولی به یاد داشته باشید که کمتر از یه هفته مهمون خونه هاتونه .
روش صحیح >>> بامبو رو از زمین خارج می کنیم و با خاک محیط پیرامون خودش و در آب و هوای همون منطقه داخل سطل شماره 7 میذاریم ، چند ماهی صبر میکنیم تا گیاه خودشو با محیط گلدون تطبیق بده و ریشه هاش متراکم و انبوه بشه . در این حالت ریشه انگار داره گلدونو پرس می کنه ، از سطل 7 گیاهو وارد سطل 10 می کنیم تا بهتر رشد کنه . در این حالت میتونیم با خیال راحت بامبو رو برای مشتری ارسال کنیم بدون نگرانی از استرس گیاه و زرد شدن اون .
 

ریشه بامبو                                           ریشه متراکم بامبو داخل گلدون
شرایط نهال بامبو زمان فروش :
ارتفاع گیاه بامبو
ارتفاع بامبو : بامبو زمانی که دست مشتری می رسه یه گیاه سه سالست و ارتفاعش حدود 2 متره .
تعداد در گلدان : در هر سطل شماره 7 ، حداقل یک بامبو وجود داره و بسته به شرایط و فصل ممکنه تا 3-4 بامبو داخل یک سطل وجود داشته باشه ، ولی چیزی که هنگام فروش ما متعهدش هستیم اینه که یک شاخه بامبو در هر سطل وجود داشته باشه . بیشتر از اون دیگه میشه گفت شانسیه .
تراکم برگ در هنگام فروش : پر تراکمی یا کم تراکمی برگ بامبو زمان فروش به فصل و شرایط اقلیمی بستگی داره ، در هر صورت برگهای بامبو چه پر تراکم و چه کم تراکم ، زمانی که وارد خاک بشن بعد از گذشت مدتی پر از برگ میشن .
بامبو گلدان ، درخت بامبو                                     تصویر نهالستان بامبوی ما در شهر رضوانشهر

نهال بامبو