نور مناسب گیاه


گیاه شما به چه میزان نور احتیاج داره؟

ابتدا گیاها رو  به میزانی که نور احتیاج دارن به 4 دسته تقسیم بندی میکنیم.

1- گیاهان سایه دوست ( 500 تا 2500 لوکس)

2- گیاهان نور متوسط دوست (2500 تا 10000 لوکس)

3- گیاهان نور زیاد دوست (10000 تا 20000 لوکس)

4- گیاهان خورشید دوست ( 20000 تا 50000 لوکس)

به عنوان مثال توی هال خونمون یه گلدون پتوس داریم و میخوایم بدونیم چند لوکس نور نیاز داره و در مکانی که گلدونو قرار دادیم چند لوکس نور وجود داره؟
با دو تا قدم ساده و کاربردی به نتیجه میرسیم :

1- اپلیکیشن    Lux Light Meter  را از گوگل پلی  یا  اپ استور  دانلود میکنین ،سپس نرم افزارُ باز می کنینُ گوشی موبایلتونُ کنار گلدون قرار میدین ، سنسورهای دوربینتون مقدار لوکس نورُ نشون میده.

نرم افزار لوکس نور
2- حالا باید ببینیم پتوس چند لوکس نور احتیاج داره یا اینکه در تقسیم بندی در کدام دسته بالا قرار میگیره. برای این کار کافیه وارد سایت    http://www.garden.org   بشید و در قسمت سرچ اسم پتوسُ (pothos) به لاتین تایپ کنید تا اطلاعات مربوط به پتوس و مقدار نوری که احتیاج داره را به شما نشان بده.این سایت یه جدول در مورد اطلاعات گیاه بهتوا ارئه میده که یه ردیف از جدول نوشته SUN REQUIRMENT یا نور مورد نیاز . توضیحات جلوی این ردیف نشون دهنده اینه که گیاهمون جزء کدوم یک از 4 نوع دسته بندی فوق الذکره و به چه میزان نوری احتیاج داره ؟

مثال : فرض میکنیم اتاق ما در محلی  قرار داره که 300 لوکس نور داره و گیاه آگلونما که گیاهی سایه دوسته را داریم، می دونیم که گیاهان سایه دوست مینیمم 500 لوکس نور نیاز دارن (با توجه به دسته بندی فوق الذکر) و ما در این مثال 200 لوکس حداق کسری نور داریم ، برای تامین نور حداقلی مورد نیاز گیاه  در اینجا دو تا راه حل داریم:
1- گلدون را به جای پر نورتری ببریم و دوباره با اپلیکیشنمون نور محیط را اندازه بگیریم اگه نور کافی موجود بود همون جا قرارش بدیم .
2- از نور مصنوعی مثل پرژکتور یا led رشد گیاه استفاده کنیم.

ال ای دی رشد گیاه
امیدواریم این مطلب براتون مفید باشه.نور مناسب گیاه